Kompleksowa diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu

Autor: Małgorzata Domarecka, Patryk Domarecki

Obserwacja dziecka w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu jest procesem wieloetapowym, w którym uczestniczą członkowie zespołu interdyscyplinarnego (lekarz, pedagog specjalny, pedagog, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej oraz inni specjaliści zależnie od potrzeb).


Przebieg diagnozy, w zależności od wieku badanego, odbywa się w specyficzny sposób, zwykle etapy składają się z następujących elementów:

  1. Spotkanie wstępne mające na celu poznanie badanego, kontekstu diagnozy, wstępną analizę potrzeb i dostępnej dokumentacji oraz wywiad ogólny z rodzicem.
  2. Spotkanie diagnostów z rodzicami dziecka prowadzone wg protokołu ADI-R – spotkanie ma na celu zebranie pogłębionego, szczegółowego wywiadu dotyczącego rozwoju i funkcjonowania dziecka, analizę dostępnej dokumentacji medycznej, psychologiczno-pedagogicznej. Badanie jest prowadzone przez certyfikowanych diagnostów ADI-R.
  3. Badanie ADOS-2 – częściowo ustrukturyzowany protokół do badania dzieci i dorosłych w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Spotkanie ma formę zabawy i rozmowy, w trakcie których improwizowane są określone sytuacje wzajemnej interakcji, proszenia, opowiadania. Badanie uznane jest na całym świecie za złoty standard w diagnozie autyzmu, prowadzone przez certyfikowanego diagnostę, nagrywane, a następnie kodowane niezależnie przez 2 osoby, które ostatecznie ustalają konsensus diagnostyczny.
  4. Analiza dokumentacji psychologiczno - pedagogicznej oraz medycznej, w tym przede wszystkim zapoznanie się z opinią psychologa (jeśli taka została wystawiona), pedagoga szkolnego, wychowawcy klasy lub grupy przedszkolnej na temat funkcjonowania dziecka.
  5. Dodatkowe spotkania z badanym w razie potrzeby.
  6. Wydanie orzeczenia lekarskiego - w celu przekazania dokumentów oraz omówienia wniosków z przeprowadzonych obserwacji i badań.

SZCZEGÓŁOWY CENNIK PRZEDSTAWIONY JEST TUTAJ

W razie potrzeby, w Centrum istnieje także możliwość dodatkowej konsultacji psychologicznej, logopedycznej, fizjoterapeutycznej, dietetycznej, diagnoza integracji sensorycznej zależnie od zaistniałych wskazań. Ułatwiamy Państwu także kolejne etapy poprzez wskazanie dalszych kroków (orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, WWR, dokumenty do Zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności) oraz proponujemy wsparcie w postaci panelu dostępnych w Centrum form terapii.

Kontakt

W razie pytań, wątpliwości zapraszamy do kontaktu tel. 532-394-155 lub 506-225-702.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że podejrzenie zaburzeń rozwojowych u dziecka lub wątpliwości rodzica co do prawidłowego rozwoju są trudną sytuacją. Jeśli macie Państwo wątpliwości co do konieczności wykonania diagnozy, nie wahajcie się zapytać ekipy Motyla, służymy radą!

JEŚLI JESTEŚ Z POWIATU OSTRÓDZKIEGO, ZAPYTAJ O AKTUALNE PROJEKTY Z DOFINANSOWANIEM DO PROWADZONYCH PRZEZ FUNDACJĘ MOTYL DIAGNOZ!

Udostępnij

2021-07-09